YA İMAN YA KÜFÜR


Mükremin KIZILCAİnsanların yeryüzünde üçüncü bir bağlanma yolları yoktur: ya iman ya küfür!

Son İlahi vahi ve sözler olan Kur’an’ı kerim, Ehl-i kitaba ve tüm insanlara aşamalı olarak hidayet yollarını göstermiştir. 13 yıl Mekke’de, 10 yılda Medine’de olmak üzere 23 yılda inişi tamamlanan yüce kitabımız, Ehl-i Kitab’a yani Hıristiyan ve Yahudilere çok önemli mesajlarla davette bulunmuştur.

Tüm Peygamberleri gönderen ve tüm kitapları onlara vahyederek İnsanları aynı Tevhide imana çağıran Allah cc, son peygamber zamanında var olan ehli imanı ve tüm insanları son kitabına imana ve son peygamberine uymağa çağırdı.

M 610 yılında Dünyanın tam merkezi olan Mekke şehir devletinde Hz İbrahim’in tebliğ ettiği imanı yaşayanlara Hanifler, Hz İsa’ya tabi olanlara Hıristiyanlar, Hz Musa’ya tabi olanlara Yahudiler, putlara tapanlara ise Müşrikler deniyordu.

Kur’an’ın birçok yerinde tüm insanlara gönderilen son peygambere iman edilmesi, aksi halde kurtuluşun mümkün olmayacağı vurgulanmaktadır. Ehli kitap ise peygamber nedir, ayet, vahiy nedir yakından bildiklerinden onlara daha farklı bir davet metodu sergilendiğini görüyoruz. Bu Metodu Mekke de inen ayetlerde müjde ve çağrı ağırlıklı, Medine de inen ayetlerde ise uyarı ve kesin çizgilerle sonuçlar şeklinde görebiliyoruz.

Tüm peygamberlere olduğu Son peygambere de bütün insanların iman etmesi beklenmez, bu zaten birçok ayette dile getirilerek peygamberimize “ruhunu sıkıntıya sokmaması “ emrediliyor. Ancak tevhide ve Allaha iman ettiğini iddia eden tüm insanların bütün peygamberleri ve tebligatını kabul etmesi gerekir. Zira Tevhitte ve İmanda ara sınıf ve asgari/azami kurtuluş sistemleri yoktur.

Bu gerçeği beyan eden ayetlerden birisini dikkatle inceleyelim ve esas konumuza ait ayetlere bakalım;

İMANLA KÜFÜR ARASINDA YOL YOKTUR

Nisa 150,151. “Şüphesiz, Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler, Allah’a inanıp peygamberlerine inanmayarak ayrım yapmak isteyenler, “(Peygamberlerin) kimine inanırız, kimini inkâr ederiz” diyenler ve böylece bu ikisinin (imanla küfrün) arasında bir yol tutmak isteyenler var ya; işte onlar gerçekten kafirlerdir. Biz de kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır.”

Bu Yazımızda, Ehlikitaba hitaben inen ve onlara Allahın kesin çizgilerle Dünya ve ahirette ki yerlerini beyan eden ayetlerden bazılarını vermeğe çalışacağız inşallah.

“SİZE ELÇİMİZ MUHAMMED GELDİ TEBLİĞ ETTİĞİ KUR’ANA UYUN!”

Maide 15. “Ey kitap ehli! Artık size elçimiz (Muhammed) gelmiştir. O, kitabınızdan gizleyip durduğunuz gerçeklerden birçoğunu sizlere açıklıyor, birçoğunu da affediyor. İşte size Allah’tan bir nur ve apaçık bir kitap (Kur’an) gelmiştir.”

MEREYEMOĞLU İSA RABDİR DİYENLER İMANSIZDIR

Maide, 17. “Andolsun, “Allah, Meryemoğlu Mesih’dir”, diyenler kesinlikle kâfir oldular. De ki: “Şâyet Allah, Meryemoğlu Mesih’i, onun anasını ve yeryüzünde olanların hepsini yok etmek istese, Allah’a karşı kim ne yapabilir? Göklerin, yerin ve bunların arasında bulunan her şeyin hükümranlığı Allah’ındır. Dilediğini yaratır. Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir.”

ALLAH 3’ ÜN 3.SÜDÜR DİYENLER İMANSIZDIR

  1. “Andolsun, “Allah üçün üçüncüsüdür” diyenler kafir oldu. Halbuki bir tek ilahtan başka hiçbir ilah yoktur. Eğer dediklerinden vazgeçmezlerse andolsun onlardan inkâr edenlere elbette elem dolu bir azap dokunacaktır.

Nisa, 171. Ey Kitap ehli! Dininizde sınırları aşmayın ve Allah hakkında ancak hakkı söyleyin. Meryemoğlu İsa Mesih, ancak Allah’ın peygamberi, Meryem’e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve kendisinden bir ruhtur. Öyleyse Allah’a ve peygamberlerine iman edin, “(Allah) üçtür” demeyin. Kendi iyiliğiniz için buna son verin. Allah ancak bir tek ilahtır. O çocuk sahibi olmaktan uzaktır. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. Vekil olarak Allah yeter.”

KUR’ANA İNANMADIKÇA HİÇBİR ŞEY DEĞİLSİNİZ

  1. Elinizdeki Tevrat’ı tasdik edici olarak indirdiğimize (Kur’an’a) iman edin. Onu inkâr edenlerin ilki olmayın. Âyetlerimi az bir karşılığa değişmeyin ve bana karşı gelmekten sakının.”

HER PEYGAMBERE VE BÜTÜN İLAHİ KİTAPLARA İMAN ETMEDİKÇE KURTULUŞ YOKTUR

Bütün dünyadaki ehl-i küfrün ve özellikle İslam’dan önceki geçerli din mensuplarının İslam gelince girdikleri faydasız çabalar boşunadır. Çünkü şu gerçeği bildikleri halde saklamaya çalışmaları beyhudedir: yeryüzünde iki millet vardır: iman ve küfür milleti

Nisa 150,151. “Şüphesiz, Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler, Allah’a inanıp peygamberlerine inanmayarak ayrım yapmak isteyenler, “(Peygamberlerin) kimine inanırız, kimini inkâr ederiz” diyenler ve böylece bu ikisinin (imanla küfrün) arasında bir yol tutmak isteyenler var ya; işte onlar gerçekten kâfirlerdir. Biz de kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır.”

Mükremin Kızılca

Reklamlar

Bu makaleyi nasıl buldunuz? // Bu pencereye yorumunuzu yazabilirsiniz // Makalenizi göndermek isterseniz buyurun!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: