Diren Kara Lastik!


Ermenek’te çok meslekler kaybolmuştur. Bazı meslekler ise son demlerini yaşıyor. Bir zamanlar Ermenek sokaklarında ‘çın çın’ sesleri bakırcılar sokağına girdiğinizi size fısıldardı. Bakırcılar kazan döverken, sıcak demirciler de körükleri ile hava üfleterek ham demiri örs üzerinde döve döve atlara, katırlara ve eşeklere nal ve çivi üretirlerdi. Semerciler ellerindeki uzun bizleri ile semer otu döşenmiş tenis çuvalı keçe ve deri ile birleştirerek semer dikerlerdi. Diğer yandan deriden kundura siparişi alan kunduracılar mevcut idi.

1950’lere kadar o zamanki adı Yukarı İzvit olan Yukarıçağlar Köyünde 58 adet el tornası sayılan çıkrıkçılar, 3 adet demirci dükkânı, 3 adet kunduracı, semerci, düvenci vb. ile bir sanayi köyü sayılır iken, Ermenek – Karaman – Mut yolunun açılması ile Ermenek merkezde kara lastik imal edilmeye başlamış ve Taşeli’nde bir devrim olmuştur. ‘Kara Lastik Devrimi’ Ermenek insanının ayağını sıkan çarıktan kurtarmıştır.

1950 ve 1960 lı yıllarda oldukça revaçta olan kara lastik ayakkabılar günümüzde işlevliğini yitirmiş midir? Kesinlikle hayır. Kara lastik günümüzde çeşitli modellerle satışa sunularak gelişen teknolojiye boyun eğmeyerek tarımla uğraşan insanımızın ayaklarını kucaklamaya devam etmektedir.

Ermenek’te kurulan lastik ayakkabı fabrikası zamanla ticari mecburiyetler ve kaygılarla Konya’ya taşınmış  yöre insanımıza ulaştığı gibi Türkiye’nin en ücra köşelerine bile ulaşmayı başarmıştır. Bir önceki yazımda Mardin’de bir köyde “Ermenekliyim” dediğimde bir vatandaşın ayağındaki kara lastiği gösterdiği gibi Ermenek’in tanınmasına, reklamının yapılmasına vesile olmuştur.

Yıllardır gazete ve internet medyasında Ermenek’i tanıtmak için birçok yazarımız kitaplar yazdı, şahsım ve birçok yazar arkadaşım, dostum çaba sarf ettik. Bugüne kadar başarılı olduk ya da olamadık bunu okuyucularımız takdir ederler.

Yazarçizer erbabı tanıtım için uğraşırken kaderin cilvesi 28 Ekim 2014 maden faciası ile ‘Ermenek’ dünya basınında yer aldı. Hele bir de kara lastiğimiz ortaya çıkınca mağrip ile maşrık bizi tanımayan kalmadı. Ya sonrası… Kara lastik siyasi arenalara indi. Ermenek insanının fakirliği, fukaralığı için çare aranmazken siyasette sanki kara lastik pazarı kuruldu. Sosyal medya kara lastikten geçilmedi.

Bir zamanlar Âşık Veysel’i ayağında “kara lastik” var diye Ankara’ya sokulmadığını, yine köylülerin Ankara’ya girmelerinin engellendiğini, ayağında “kara lastik” olan çobanı , “onun oyuyla benim oyum bir olamaz” diye aşağılandığını medyadan okumayanımız kalmamıştır.

Evet, kara lastik başta çalışma ve coğrafya şartlarına göre giyildiğini gelişen teknolojiyle birlikte yazlık, kışlık, bay, bayan, çocuk olmak üzere her yaştan insanın giyebileceği  şekilde çeşitli ürünlerle piyasada olduğunu bilmeyenimiz yok artık. Kara lastikten vazgeçemeyenler de oldukça fazladır. Hele orta yaş ve üstü insanlar yöremizde sürekli kullanırlar.

Madem kara lastik meclise kadar girebildi, konuşulur oldu. Gelin siyasi arenada konuşulanların aksine bir değerlendirme seçeneğini bulup işaretleyelim ve ona göre derdimizi taa yukarılara ulaştıralım. Yöremizin ekonomik durumu ortada olup, bu durumdan kurtulmak için Ermenek’in il olması yöremize yepyeni bir soluk getirebileceğini ünleyelim. Hep bir ağızdan il olmak istediğimizi söylememizin tam vaktidir. “Kara Lastik Teknolojiye Boyun Eğmedi”, DİREN KARA LATİK! Gelin bizde suskunluğa boyun eğmeyelim ve il olmamız gerektiğini cümle âleme duyuralım.

Maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, tüm yakınlarına ve yöremize başsağlığı dilerim.

27.11.2014 / Durmuş Ali ÖZBEK

durmusaliozbek@hotmail.com

dao

Diren Kara Lastik! için 1 cevap

  1. MERVE KANTARCI diyor ki:

    Yazınızı okudum, açıkçası bilmediğim de birsürü şey öğrendim. Ben biraz daha olaya manevi açıdan yaklaşırken geçmişe göz atmayı unutmuşum:) başarılar..

Bu makaleyi nasıl buldunuz? // Bu pencereye yorumunuzu yazabilirsiniz // Makalenizi göndermek isterseniz buyurun!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: