TAŞELİ’NDEN GÖÇÜ ÖNLEYECEK NEDENLERDEN BAZILARI-5


            SONUÇ:

            ÖZET: Taşeli’nin yolları trafiğe uygun değildir. Yolları ivedilikle yapılmalıdır. Düne kadar bu yöre “Tekerleğin Değmediği Yer” lerdi. Yol medeniyete açılan ilk kapıdır. Yol ilerlemenin baş nedenidir. Taşeli’nde halk yoksul ve işsizdir. Ziraat ve hayvancılıkla uğraşır. Bölgeyi kalkındırmak için Ziraat Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Turizm Yüksekokulu açılmalıdır. Köyler gruplara ayrılarak bilgili, becerili, yapıcı ve yaratıcı Ziraat Mühendisleri gönderilerek her alanda önderlik yapmalıdır. Tarım makineleri faizsiz veya hibe yöntemiyle mazotta halka ucuza verilmelidir. Kapalı sistem, damlama ile sulama yaygınlaştırılmalıdır. Et kombinaları kurulmalı Kooperatifler yapılmalıdır. Bölgeye has (endemik) türlü bitkiler ( kardelen kekik salep) üretimi ile hayvancılık, meyvecilik teşvik edilmelidir. Koyun ve öncelikle kıl keçi üretimi eskiden olduğu gibi sayıları yüz binlere ulaştırılmalıdır. Soğuk hava depoları kurulmalıdır. İşe göre yaparak yaşayarak öğrenen bilen, bilgili, becerikli elemanlar yetiştirilmelidir. Var olan arıcılık teşvik edilmelidir.

Endüstri Meslek Liseleri çok programlı, Üniversiteye bağlı Yüksekokul, Öğrenci yurtları yapılmalıdır. Uygulamalı eğitim ve danışmanlık cazibeyi artıracaktır. Yatılı bölge okulları yapılmalıdır.

Tarihi mekanlar turizme açılmalıdır. Tam teşekküllü hastaneler yapılmalı, otel, lokantalar, şenlik panayırları düzenlenmeli, madenler işletilmeli kireç çimento fabrikaları kurulmalıdır. Ürünlerin yerinde pazarlanması, yeni kazanç kapıları gösterilmelidir. Süt ürünleri işleme merkezleri, mandıralar kurulmalıdır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Konu Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı tarafından ele alınmalıdır.

Nitelikli, becerikli, yaparak, yaşayarak öğrenen bilgi ve beceriyle donatılmış elemanlar yetiştirildiği takdirde üretim artacak kalite de yükselecek işsizlik önlenecek köylünün de yüzü gülecek göçlerde böylece duracaktır.

keçi-sayı

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi Akdeniz Bölgesinden Taşelinin Barçın Yaylasına yüzyıllardan beri yaylaya göçen dört ilçe, Anamur, Mut, Gazipaşa,

Alanya Yörüklerinin küçük ve büyük baş hayvan sayısı (373599) dur. Bu sayının içinde deve sayıları yoktur. Bu sayıya her yıl yaylaya göçen Ermenek, Sarıveliler,

Başyayla ilçelerinin havyan sayısı olan (170150) de eklenince 1938’den 1945’e kadar yıllık olarak Barçın Yaylasında beslenen, üretilen hayvan sayısı genel toplamı 3735994+170150=”543749” hayvan sayısına ulaşır.

KAYNAK: T.C. 15 İÇEL yazarı Binbaşı Sami İnce Mersin 1938 Ata Çelebi Basımevi ve Alanya tarihi yazarı İbrahim Hakkı KONYALI. Taşeli’nde yapılan gözlemler, araştırma ve incelemeler.

Doğrudan Doğruya

Mustafa ERTAŞ

Gazeteci Araştırmacı Yazar

GSM:05058743303

KONYA/11.11.2013

Reklamlar

Bu makaleyi nasıl buldunuz? // Bu pencereye yorumunuzu yazabilirsiniz // Makalenizi göndermek isterseniz buyurun!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: