TAŞELİ’NDEN GÖÇÜ ÖNLEYECEK NEDENLERDEN BAZILARI-4


ENERJİ: Devletimiz Taşeli halkına teşvikli ve ucuz elektrik vermelidir. Yörenin bol sularından, Ermenek Barajında üretilen elektrikten Taşeli halkına daha ucuz elektrik verilmelidir. Ucuz konut edinme sistemi sağlanmalıdır. Bölgede yakacak sorunlarının çözümü için hibe olarak ya da yarı fiyatına verilmelidir. Bölgede çıkarılan kömür yöre halkına daha ucuza verilmelidir. Üretilen ürünler tüketiciye direk ulaştırılmalıdır. Üretilen meyveler için soğuk hava depoları devlet yardımıyla yapılmalı günü gelince bu depolardan soğuk hava depolu araçlarla ürünler tüketiciye ulaştırılmalıdır. Günümüzde bile Sarıveliler İlçesinde bir soğuk hava deposu yoktur.

Taşeli Bölgesinin suları boldur. Bu sulardan gereği gibi yararlanılmamaktadır. Aşağıda bazılarının isimlerini yazacağım çay ve derelerden Ermenek Barajı, Sarıveliler Barajı (göleti), Daran Barajı gibi Taşeli Bölgesindeki bu sulardan halkın yararına devletimiz çeşitli hizmetler üretmelidir. Sarıveliler İlçesi sınırları içindeki Gevne Çayı, Fındık deresi, Çevlik deresi, Eyne (Ayna) deresi, Feslikan deresi, Daran çayı, Darı deresi, Ermenek İlçesindeki Göksu (Ermenek çayı) Küçüksu, Bağbelen deresi, Kamış deresi, Balkusan deresi, Başyayla İlçesinde de Başyayla deresi gibi yörede daha nice dereler vardır.

Endüstri Meslek Liseleri açılmalı bu okullarda piyasanın ihtiyaç duyduğu meslek dallarında yaparak yaşayarak ilgili, bilgili, işe göre eleman yetiştirilmelidir.

Evvelden var olan arıcılık ta doğal bal üretimi teşvik edilmeli kaliteli bal üretiminin önemi halka anlatılmalıdır. Yörede satış için (Bal evi) açılmalıdır.

Kooperatifleşme sağlanmalıdır. Taşeli’nde yaşayanların çocuklarıyla dışarıdan gelecek öğrencilerin eğitim ve öğretimi için bölgede Üniversite’nin bir kolu olan çok programlı meslek yüksekokulu, Turizm meslek okulu açılmalı öğrencilerin kalacağı öğrenci yurtları yapılmalıdır. Bölgede köylerin tam ortasına yapılan 200-300 kişilik çok programlı yüksekokulun açılması ve bu öğrencileri okutacak öğretim üyeleri eş ve çocuklarının bir arada bulunması o yerin canlanması kültürünün artması bölgeye para girdisi demektir. Bölgede açılacak turizm meslek yüksekokulu hem danışmanlık hem de uygulamalı eğitim öğretim bölgede cazibeyi artıracaktır. Taşeli’nde bulunan tarihi mekanlar Sarıveliler Kalesindeki Bizans’ın ilk devirlerine ait olan Yer altı Kilisesi ile dağda taşların yontularak meydana getirilen tiyatro kalıntısı taştan kesilerek oyularak yapılan taştan mezarlar, Çindiri Dağındaki içinde su havuzları bulunan Eti Türklerinden kaldığı bilinen Kara Deliklerin bulunduğu Sarıveliler Kalesi (Tepe),Ermenek’te Firan ve Mennan Kaleleri, Cenne Köyündeki Şahinler Kalesi, Yukarı Çağlarda Sultan Tahtı ve Kalesi, Yukarı Çağlarda Tarihi su kanalları, Yukarı Çağlarda Karamanoğlu Camii, Asar Kalesi, Ezvendi Köyündeki Cinibiz Kalesi, Sarıveliler İlçesinin Uğurlu Köyündeki Uğurlu Köristanı Çukurbağ, Göktepe Köristanı, Şifalı suyu Kazancı da Dinek Harabeleri Güneyyurt’ta İkizin Tapınağı, Balkusan da Karamanoğulları Türbesi Sarıveliler ve Ermenek’teki Ulu Camileri turizme açılmalıdır.

Özellikle dağlık yörelerde Taşeli’nde yapılan taşımalı eğitim bütünüyle yanlıştır. Çünkü köylerde eğiticilerin bulunması, eğitim, öğretim, sosyal yaşam yönünden köylünün eğitimi, kültürü yönünden büyük bir boşluk yaratmaktadır bu da köylerimizde kültür yozlaşmasına yol açmaktadır. Taşımalı eğitimde öğrenci zamanını yolda harcamakta, yorulmakta, eğitim ve öğretimde de yeteri kadar başarılı olamamaktadır. Devletin ulaşıma verdiği paralar amacına ulaşmamakta boşa gitmektedir. Bunu gören, bilen köylüler çocuğumuzu şehirde okuturum diye göç ediyor. Şehirlere göçenler iş aş sahibi oluyor çocuğunu okutuyor. Bu da göçü hızlandırıyor.

Hiç olmazsa birbirine çok yakın köylerin ortasına yatılı bölge okulları yapılmalıdır. Köy Enstitülerinin birer örneği gibi. Tatil günlerinde öğrenciler ailelerinin yanına gidebilmelidir. Bu gibi okullardan mezun olan öğrenciler bölgede açılan yüksek okullarda da okuyacakları için yöre halkının gözü arkasında kalmayacaktır. Köylü okulu ve ihtiyaçlarını çevresinde bulunca şehre göç etmeyecektir.

Üniversiteler Taşeli’ne elini uzatmalıdır. Gerekli araştırmaları yaparak çözüm yollarını ilgililere ulaştırmalı ve duyurmalıdır. Pozitif ayrımcılıklardan uzak kalmalıdır. Oturmak değil hareket etmek zamanıdır.

Köylerde ve Yörüklerde büyük ve küçükbaş hayvan üretimi teşvik edilmediğinden yanlış politika yüzünden hayvan üretimi tükenmiştir. Köylüde doğal olmayan besinleri şehirdeki marketlerden getirenlerden alarak beslendikleri için hastalık çoğalmış olduğundan şehirdeki hastanelere mecburen gelmektedir.Bu da köylünün para,zaman kaybı gibi daha birçok sorunlarla uğraşan köylüye  ıstırap çektirmektedir. Bu sorunlarda köylüyü göçe zorlamaktadır.

İşte köylüyü yaşam şartlarının zorluğa, yetersizliği, işsizlik, türlü imkansızlıklar, hiçbir güvencesinin olmayışı, ürettiği mallarını satamama endişesiyle yukarıda yazılanlardan dolayı köylü psikolojik olarak da şehirlere göçe zorlanıyor.

Bu sebeplerden dolayı Taşeli’ndeki ilçelere Tam Teşekküllü Devlet Hastaneleri geciktirilmeden ivedilikle yapılmalıdır. Hastanelerin çevresine olduğu gibi gerekli yerlere de halkın dinlenebileceği, temiz hava soluyacağı, parklar ile piknik alanları yapılmalıdır. Şenlik panayırları düzenlenmelidir.

İlçelere gelen turistlerin kalabileceği güzel oteller, lokantalar yapılmalıdır. Meteoroloji istasyonları kurulmalıdır. Aile sağlık merkezleri açılmalı sağlık ocakları çoğaltılmalıdır. Aile sağlık doktorları halkın hizmetinde olmalıdır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ve  “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı” tarafından konu ele alınmalıdır. Kırsal kesimlerde göçü önleme birimleri kurulmalıdır.

Taşeli’nde madenler iyice araştırılmalı kömür, bakır, kil, mermer gibi madenler devletin denetiminde işlenip halkına iş sahaları açılmalıdır. Sarıveliler İlçesinin Başdere Bölgesinde geçtiğimiz yıllarda inceleme araştırma yapan mühendisler “Taşkent’e yakın Feslikan ile Sarıveliler’in Uğurlu Köyü arasında Çimento ve Kireç Fabrikasına” yüz yıl yetecek kadar malzeme var demişlerdir. Bu fabrikaların yapılarak çevrede iş sahasının açılması sağlanmalıdır.

Meslek Eğitim Merkezleri toptan, perakende, ticaret, imalat, inşaat, ulaşım ve diğer sanayi hizmet sektörlerini de geliştirecektir.

Taşeli bir bütün olarak ele alınmalı hizmetler eşit dağıtılmalıdır. Eğer Taşeli’nde göçler önlenmezse boşalan kırsal kesimlere zararlı güçler dolar bu da vatan ve milletimizin zararına olur.

Alanya’dan Taşeli’ne gelen Gazeteci Düşünür Yazar Haşim YETKİN şöyle der:

“Taşeli halkı bu dağları bekledikleri için onlardan vergi alınmamalı üste para verilmelidir.” demiştir.

“Bölgede genç nüfus iyi eğitilmemiş, diplomalı işi bilmeyen elemanlar değil, nitelikli, becerikli, yaparak yaşayarak öğrenen bilgi ve beceriyle donatılmış, aldığı diplomayı hak eden elemanlar yetiştirildiği takdirde üretim artacak kalite yükselecek, ihracat çoğalacak, işsizlik önlenecek, köylünün de yüzü gülecek, şehirlere göçler de duracaktır.

Doğrudan Doğruya

Mustafa ERTAŞ

Gazeteci Araştırmacı Yazar

GSM:05058743303

KONYA/11.11.2013  

Reklamlar

Bu makaleyi nasıl buldunuz? // Bu pencereye yorumunuzu yazabilirsiniz // Makalenizi göndermek isterseniz buyurun!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: