TAŞELİ’NDEN GÖÇÜ ÖNLEYECEK NEDENLERDEN BAZILARI-3


            Ekonomik Nedenler: Taşeli’ndeki halk yoksul ve işsizdir. Çalışabilecek insanlar sürekli yıllardan beri Ege ve Akdeniz Bölgelerine kış aylarında çalışmaya giderler. Yöre insanı tarım, ziraat ve hayvancılıkla uğraşmaktadır.Devletimiz bu bölgeye elini uzatmazsa burada yaşam göçlerle devam eder.Bunun için bölgeye Ziraat Fakültesi ,Veteriner Fakültesi açılmalıdır.Böylece bölgede bir canlılık yaratılmalıdır.Taşeli Bölgesinde  belirlenecek grup köylerine,örneğin Başdere,Daran,Kazancı,Güneyyurt,Üzümlü gibi grup köylerine bilgili becerikli Ziraat Mühendisleri görevlendirilerek tarım,hayvancılık,kümes hayvancılığı,meyve ve sebze üretimi yönünden köylülere önderlik yapmalı,üretim artırılmalıdır.Tarım makineleri devletimiz tarafından üreticilere faizsiz destek sunmalı,gerekirse hibe yöntemi uygulanmalıdır.Mazot pahalıdır.Denizcilere verildiği gibi köylüye daha ucuz verilmelidir.Taşeline has (erdemik) türlerin üretimi pazarlanması,değerlerinin korunması “kardelen,salep,kekik,ceviz,kiraz,elma,erik” gibi yöreye özgü bitkilerin   üretiminin teşvik edilmesi gerekir.Kardelen Sarıveliler İlçesinin Daran, Mulumu, Muzvadı köylerinde yaklaşık (3) ton üretim yapılmış, Amerika’ya kadar da gönderilmiştir. Fakat halkın pazarlama konusunda bilgisizliğinden komisyoncuların çıkar davranışlarından dolayı üretim bitme noktasına gelmiştir. Bunun için bu bitkilerin üretilmesi kapalı sistem damlama ile sulama yaygınlaştırılmalıdır. Var olan elma ve kiraz üretiminin hızlandırılması, ürünlerin yerinde pazarlanması ancak devlet desteğine bağlıdır. Halkın aracılar tarafından sömürülmesi önlenmelidir. Yörede kışın hayvan üretimi, yazın ise önceden var olan meyvecilik yapmaya teşvik edilmelidir. Bölgede et kombinası kurulmalı, daha sağlıklı koşullarda besicilik yapılmalıdır. Bunun için saman, yonca, burma yörede üretilmelidir. Eskiden ekilen arazilerin çoğu günümüzde ekilmez olmuştur.

Geleneksel hayvancılıkla ilgili sıfır faizsiz kredileri uzun yıllara yayılmalı, devletimiz yayla seracılığını teşvik etmelidir. Çünkü yaylada doğal olarak üretilen ürünler daha çok alıcı bulmakta fiyatı da doyurucu olmaktadır.

Alanya, Gazipaşa, Anamur, Mut Yörükleri yüzyıllardan beri Sarıveliler’in Barçın yaylasının çeşitli yerlerine yazın sekiz ay yaylaya göçerler. Böylece sıcaktan, nemden, sıkıntıdan, hastalıktan kurtulurlar. Buz gibi su içerek soluyacağı tertemiz havaya kavuşarak kan can bulurlar. Yüksekliği 1600 metre ile 2500 metreye ulaşan yaylaya göçerler. Barçın Yaylasındaki Koyak, vadi veya tepelerin bir yüzünde Yörükler öbür yüzünde ise Sarıveliler, Başyayla, Ermenek köylüleri otururlar. Barçın Yaylasında oturan Yörükler bütün alışverişlerini Cuma günleri kurulan Başdere Karacaoğlan pazarında yaparlar. Cuma namazına da pazarın yakınındaki Ulu Cami de kılarlar. Günümüzde birkaç yıl önce Gömüldürüm’de yeni kurulan Yörük pazarından da alışverişlerini yapmaktadırlar. Barçın Yaylasına yaylaya göçen Alanya, Gazipaşa, Anamur, Mut Yörüklerinin  1940-1945 yıllarında besledikleri küçük ve büyükbaş hayvan sayısı aşağıdaki tabloda görüleceği gibi hayvan sayısı (373.599) tur. Bu sayıya Ermenek, Sarıveliler, Başyayla ilçelerinin toplam hayvan sayılarını, en azından Anamur +  Gazipaşa Yörüklerinin hayvan sayısı toplamı kadar kabul edersek 373599+170.150=543749 hayvan sayısına ulaşır. Bu sayıların içinde deve katarları sayısı yoktur.2007 yılında Barçın Yaylasındaki hayvan sayısı 26.550 ye düşmüştür. Bugün Barçın Yaylasında bu hayvanların binde birine bile rastlayamazsınız. Yörede kurbanlık hayvan aranır olmuştur. Bunun sebebi yönetimlerin yanlış politikası ve gözden ırak tutulmasıdır. Günümüzde kurbanlık ithal ediliyor. Halkımız gönül rahatlığıyla kurban etini yiyemiyor. Köylü eğer bulabilirse senede ancak bayram günlerinde et yiyebiliyor.

Hayvan üreticiliği, hayvan varlığı yurdumuz için özellikle Taşeli Barçın Yaylası için büyük bir zenginliktir. Hayvanlardan sağlanan süt, yoğurt, peynir, ayran, keş, çökelek, yün, kıl, gübre, deri, et gibi değerler yanlış idare kötü politika, ormancı zihniyeti yörede hayvan varlığını tüketmiş yok etmiştir. Taşeli bölgesindeki yöneticiler, Belediye başkanları da yetkililerin karşısına çıkıp ta arkadaşım, kardeşim, beyefendi, sizin uyguladığınız hayvan politikası yanlıştır. Halkımızın zararınadır deme cesaretini gösteremediler. Hayvan beslemeyi zorlaştıranlara dur diyemediler. Taşeli’nde yaylalarla bütünleşen kıl keçiyi yöneticiler daha çoğaltacağı yerde Kıl keçiyi yok etmek için elinden ne gelirse yaptılar.

Günümüzde de keçi sütü sağlık yönünden aranır olmakta, Konya’da bir litresi bugün için 7 TL ‘ye satılmaktadır.

Bu ve diğer nedenlerden dolayı şehirlere göçenler iş, aş buldular. Çocuklarını da okuttuğunu gören diğer köylüler göçü hızlandırmaktadır.

Doğrudan Doğruya

Mustafa ERTAŞ

Gazeteci Araştırmacı Yazar

GSM:05058743303

KONYA/11.11.2013  

Reklamlar

Bu makaleyi nasıl buldunuz? // Bu pencereye yorumunuzu yazabilirsiniz // Makalenizi göndermek isterseniz buyurun!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: