TAŞELİNDEN GÖÇÜ ÖNLEYECEK NEDENLERDEN BAZILARI-1


            Taşeli adından da anlaşılacağı gibi doğa, dağlık, taşlık ve sarptır. Dağı, taşı ormanı çok toprağı azdır. Suları çok, buz gibi, sıfır nem, havası canlıya can bağışlar, ömrü uzatır. Bu nedenle bu yöreden göçü önlemek için öncelikle ulaşımı sağlamak yollarının ivedilikle en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Bugünkü yollar gereği gibi yapılmamıştır. Gelin görün ki Taşeli’ne ulaşan yolun başlangıcı Konya’nın İçeri Çumra, Dinek, Koçaş, Sarıoğlan’a kadar olan bölgedeki yol devlet yolu olduğu halde yolun bugünkü hali ancak bir köy yolu standardındadır (görünümündedir). İçeri Çumra’dan Sarıoğlan yönüne ayrılan noktada bir döner kavşak bile günümüze kadar yapılmadığından yolcular bu noktada nereye gideceklerini şaşırıyorlar. İçeri Çumra’dan Dinek’e kadar olan güzergah ova olduğu halde bir yılanvari küçük virajlar ve dar yol olarak hizmet vermektedir. Yıllardır bu devlet yolunda bir yol çalışması da yapılmamıştır. Ancak Dinek’in ilerisinde birkaç virajı iyileştirme çalışması yapılmıştır.

            Adı geçen bu güzergah ile ilgili daha önceki bir yazıya Karayolları üçüncü bölge Müdürlüğü (621.04/11239) sayı ve 11-02-2013 tarihli yazılarında bu güzergah için şöyle yazmaktadır.

            1-“Sarıoğlan-Koçaş-Çumra Devlet yolu mevcut haliyle 2A standardında olup sathi kaplamalı olarak hizmet vermektedir.Bölgemizce yolun muhtelif kesimlerinde genişletme ve iyileştirme çalışmaları yapılmıştır.Bununla birlikte yatırım programına teklif edilen bu yolun Kalkınma Bakanlığı’nca programa alınması halinde yolun tamamında projeli çalışma yapılması mümkün olacaktır.

Taşkent ile Sarıveliler İlçesi arasındaki “Belpınarı” geçidinde kışın arabalar mahsur kalmakta, kazalar olmaktadır. İlgililer bu “Belpınarına tünel yapılırsa problem çözülür.”diyorlar. Doğrudur. Sarıveliler şehir içinden geçen devlet yolu da trafiğe uygun değildir. Dar ve virajlıdır. Acilen yapılması gerekir.

Geçtiğimiz yıllarda Taşeli Bölgesi “Tekerleğin Değmediği Yer” lerdi. Bugün Taşeli’nin merkezinde üç ilçe yer almaktadır. Sarıveliler, Ermenek, Başyayla. Bu üç ilçeyi birbirine bağlayan Sarıveliler, Ermenek, Başyayla anayolu gereği gibi yapılmamıştır. Yol çok dar, eğimli, çok virajlı (Müslüm Gündüz Virajı gibi) uçurumludur. Hiç olmazsa Sarıveliler, Ermenek arasındaki devlet yolu (46)

Km çift yol yapılmalıdır. Karayolları Üçüncü Bölge Müdürlüğü 621.04/1239 sayı ve 11.02.2003 tarihli yazılarında bu yol  için şu bilgiyi sunmaktadır.

            “Sarıveliler-Ermenek arasındaki devlet yolu arazi konumuna göre en uygun şekilde geçirilmiştir. Sürekli bakım ve trafik hizmetleri sürdürülen bu yol yatırım programında bulunmamaktadır. Yazınızda bahsi geçen virajların düzeltilmesi için yeni bir proje yapılması gerekmektedir. Bunun için yolun yatırım programına alınması gerekir.” demektedir.

Yolun ulaşamadığı yerlerde medeniyetin ilerlemesi şöyle dursun medeniyetsizliğin her türlüsü görülmektedir. Bunun için Halil Rıfat Paşa “Gidemediğin yer senin değildir.” demiştir. Yol medeniyete açılan ilk kapıdır. Yol ilerlemenin baş nedenidir. Yol milli ekonomide ön değerdir. Yol uzağı yakın etmiştir. Vatan birliğini kuran yoldur. Yörenin yolları trafik kurallarına uygun yapılarak kapalı olmaktan çıkarılıp hızlı gelişme ve ilerleme yolları yapılmalıdır. Taşeli’ndeki ilçelere bağlı köyler trafiğe uygun yollarla ilçeler arasındaki ana yola bağlanmalıdır.

Doğrudan Doğruya

Mustafa ERTAŞ

Gazeteci Araştırmacı Yazar

GSM:05058743303

KONYA/11.11.2013  

Reklamlar

Bu makaleyi nasıl buldunuz? // Bu pencereye yorumunuzu yazabilirsiniz // Makalenizi göndermek isterseniz buyurun!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: