BAŞARININ SIRRI!


Tarih: 15-06-2013 14:59:00Güncelleme: 15-06-2013 14:59:00 

Düşünmek başlamanın, başlamakta bitirmenin yarısı denir. Ancak bunlardan önce ve daha önemli bir madde daha var; kararlılık!

Etrafımızdaki insanların dediklerine aldırmadan karar verdiğin şeye yapışmak, tabi ki danışmak önemlidir ve İslami bir gerçektir, danışacağız, konuşacağız ve kendi düşüncemize dostlarında düşüncelerini katarak en iyi bir şekilde hedefe ulaşmağa çalışacağız.

Üniversite sınavlarının yapılacağı şu günlerde okumak, ilerlemek isteyen gençlerin önüne; sen okuyamazsın, bu kadar yeter gibi ümitsizlik aşılayan telkinler çıkabilmektedir.

Ama gençlerimize yaraşan doğruluğunu test ettiği hedefe ulaşmak için moral bozan telkinlere aldırmadan en iyiyi ve mükemmeli yakalayabilmek için çalışmaktır.

Dışarıdan yapılan olumlu ve olumsuz telkinlerin ne derece başarılı olduğunu ve muhatabı nasıl etkilediğini şu örnekle çok güzel görebiliyoruz;

Anlatılır ki bir kartal dağlarda yaşıyordu yuvasını bir ağacın tepesine kurmuştu. Kartalın yuvasında 4 yumurta vardı, sonra şiddetle yer sarsılınca yumurtalardan birisi düştü ve yuvarlanarak bir tavuk kümesinde durdu. Tavuklar onu kendilerinin sanarak koruma altına aldılar ve titizlikle sahip çıktılar. Yaşı büyük olan bir tavuk bu yumurtanın bakımını üzerine aldı. Kuluçka süresinde onu ısıttı ve bir gün yumurtanın kuluçka dönemi bitince içinden küçük, güzel bir kartal yavrusu çıktı. Ancak bu kartal kendisini tavuk sanıyordu öyle terbiye almıştı. Artık kendisinin tavuk olduğuna inanmıştı. Bir gün tavuk kümesinde oynarken gökyüzünde uçuşan kartal grubunu gördü. İçinden keşke bende bunlar gibi gökyüzünde uçabilseydim diye geçirdi. Ne var ki etrafında bulunan tavuklar kendisine: sen tavuktan başka bir şey değilsin senin kartallar gibi uçmaya gücün yetmez diyerek alaysı alaysı gülerek karşılık verdiler. Bundan sonra kartal yavrusunun yükseklerde uçma hayali bitmişti. Ve kendisini bir ümitsizlik kapladı. Tavuklar gibi uzun bir ömür yaşayarak öldü gitti.

 

Ey genç! Sen içinde bulunanı inkâr ederek, inandığın bir şeyin yapılamayacağına mı inanıyorsun? Eğer sen bir kartalsan ve yükseklerde uçma başarısını gösterebileceğini düşünüyorsan hayallerinin peşinden git. Tavukların dediklerine kulak asma. Kudret ve kuvvet sahibi Allah’ın dilemesinden sonra senin yanında bulunan iki tane unsurdur. Bil ki senin kendin için şahsi görüşün ve hırsın bu ikisi başarısızlığından başarıyı çekip alacaklardır. Bu nedenle kendini parlatarak geleceğe hazırlamak ve kendine saygınlığını artırmak için koş. Senin başarının yolu budur. Bu yolda senin azmine güç verecek kişilerle arkadaş ol. Allah Teâla buyurdu ki: “Allah bir toplumda olanları değiştirmez onlar kendilerinde olanları değiştirinceye kadar.”

Gençlerimize başarı dileklerimizle.

Mükremin KIZILCA

guneyyurthaber@hotmail.com

Bu yazı 320 defa okunmuştur.

Reklamlar

Bu makaleyi nasıl buldunuz? // Bu pencereye yorumunuzu yazabilirsiniz // Makalenizi göndermek isterseniz buyurun!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: