Ameliyattan Sağ Çıkmazsam Para Yok


Tarih: 02-07-2013 15:07:00Güncelleme: 02-07-2013 15:07:00 

Osmanlı arşivlerinin her dalında olduğu gibi Şer’iyye Sicilleri alanında da çok ilginç zabıtlara rastlıyoruz.

Bu araştırmalarımızda genel olarak İslam hukukunun en mükemmel bir hukuk olduğunu kesinlikle teyit etmiş oluyoruz.Araştırmacılar bu kayıtlarda kadın, tıp, arazi, miras, aile vb. pek çok dalda örnek teşkil edecek tutanak ve bilgilere ulaşabilmektedirler.

Aşağıdaki kaynağı belirtilen Konya Şer’iyye Sicillerinden aldığımız 300 yıllık tutanakta; kasığında yarık olan ve gayr-i Müslim bir cerrahla sözleşme imzalayan Müslüman hastayı görüyoruz. Ameliyat masasından sağ çıktığı takdirde ücreti ödeyeceğini aksi olup emr-i hak vaki olursa akraba ve yetkililerin asla cerrahı rahatsız etmemeleri konusunda zabıt tutturarak özellikle hastalıktan kurtulursa ücreti ödeyeceğini vurguluyor.

Osmanlıca metnin Transkiripsiyonu:

“Mahmiye-i konya sakinlerinden iken vefat eden Mehmet Ağanın inhisar üzere varisleri olan emmisi Hasan  ağa asaleten ve zevce-i metrukesi Sakine binti İbrahim çavuş tarafından  vekil-i şer’isi olan Halil Ağa  vekaleten meclis-i şer’-i  hatir-i lâzımu’t-tevkirde Vilayet-i Rumilinden râfi’-ul kitab Dimitri veled-i Miho nam cerrah mahzarında her biri ikrar ve takrir-i kelam idüp müteveffa-i mezbur Mehmet ağanın abd-i memlûkü olup hâzır bil meclis olan Şahin bin Abdullah kasığı yarık olmağla za’f târi olup mezburu husus-u mezbur ilacında küllî mahareti olduğu beyne’n-nas meşhur ve mütevatir olmağın biz dahi müracaat eyledik. İlacı ile mukayyet olsun. Maraz-ı mezburdan ifâkat müyesser olursa ücretini eda idelim. Eğer ecel târi olup vefat iderse dem-i ferdiyetine müteallık dava niza’ımız yoktur. Ve mekarimü zevi’l -ihtiram tarafından dahi mezbur Dimitri rencide olmaya didiklerinde gıbbe’t-tasdik mâ vakaa bi’t-taleb ketb olundu. Fil yevmi’s-sadisi ve’l-ışrîn min şehri recebi’l-ferd li-sene ihda ve semanîn ve elf”  (1081 hicri – 9 Aralık 1670 m)

Şahitler:

Fahr-ül’meşayih-il’kiram Şeyh Seyyid Mehmet Efendi Mustafa Çelebi bin Sefer Bey Hamza bin Mahmut Ali bin Murad

Konya Şer’iyye Sicilleri 15. cilt S 339

Aynı varakta ayrı bir dava konusu olarak Bayburtlu bir hastanın aynı şikâyetle aynı cerraha müracaatı var. Burada özellikle; iyileşirse ücreti ödeyeceği aksi halde akrabalarının ve yetkililerin cerrahı rencide etmemeleri vurgulanıyor.

16. cilt varak 631 de ise o zaman İn suyu kazasına bağlı köy, şimdi ise Altınekin ilçesinin mahallesi olan Maydos/Yenice’den Mahmut oğlu Muharrem aynı cerrahın kardeşi olan Alekj adlı cerraha aynı rahatsızlıktan başvuruyor ve aynı zaptı tutturarak sağ kalkarsa ücreti ödeyeceğini, ölümü halinde ise akraba ve yetkililerin asla cerrahı rahatsız etmemelerini yazdırıyor.

Bu tutanaktan; eğer hasta ameliyat masasından sağ kalkmazsa para ödemediğini, cerrahı her hangi bir müdahale ve taarruzdan koruduğunu ve iyileştiği takdirde ücreti ödediğini öğreniyoruz.

Ayrıca esefle müşahede ediyoruz ki yine doktorlar gayr-i Müslim’dir ve Müslümanlar bu konuya anlaşıldığı kadarıyla ilgisizdir.

Bu yazı 530 defa okunmuştur.

Reklamlar

Bu makaleyi nasıl buldunuz? // Bu pencereye yorumunuzu yazabilirsiniz // Makalenizi göndermek isterseniz buyurun!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: